Obecnie działkowcy zgłaszają problem z kluczami, które są dorabiane w różnych miejscach i nie pasują do wszystkich zamków. Często w trakcie siłowania się z zamkiem dochodziło do złamania klucza i potrzeby wymiany całej wkładki. Chcemy uniknąć w przyszłości takich zdarzeń. Poniżej opisane rozwiązanie ma również na celu wyeliminowanie sytuacji, gdy działkowcy zamykali furtki przed wyznaczoną godziną, co powodowało, że zwiedzający nie mogli opuścić terenu ogrodu.  Nie rzadko zirytowani spacerowicze dewastowali zamki, dlatego w najbliższych dniach zostanie zamontowana we wszystkich furtkach „kontrola dostępu”.

Magnetyczne zamki samoczynnie będą otwierać się rano o wyznaczonej godzinie zgodnie z informacją o możliwości zwiedzania ogrodu. W ciągu dnia zamki pozostaną otwarte, natomiast furtki będą domykać się samoczynnie tak jak jest to obecnie zastosowane przy wejściu od ul. Odyńca.  W ciągu dnia wchodzimy i wychodzimy pociągając lub popychając furtkę.  Wieczorem o wyznaczonej godzinie zamki w furtkach zablokują się.  Działkowcy będą otwierać furtki za pomocą breloczków takich samych jak te, których używamy do otwierania drzwi w naszych domach przy domofonach. Breloczek przykłada się do czytnika i należy odczekać trzy sekundy na zwolnienie blokady. Nie należy szarpać ani używać siły.

 Breloki można kopiować w punktach usługowych gdzie dorabiane są klucze. Koszt breloka zbliżony jest do kosztu dorobienia klucza i wynosi 8- 10 zł. Breloki będzie można nabyć w biurze zarządu lub u gospodarza ogrodu. Szczegółowe informacje będą przesłane do wszystkich przed wykonaniem inwestycji.